Нечего делать внутри

Previous Entry Share Next Entry
Молодець, слухняний хлопчик!
dashabur4ik

Коли у сім’ї народжується хлопчик, батьки мріють виховати з нього справжнього чоловіка. І тато, і мама хочуть це у рівній силі, але вбачають свої кроки різними. «Справжній чоловік» - це сьогодні поняття достатньо розмите. Хто такі справжні чоловіки – джентльмени? Виховати джентльмена у наш час вкрай тяжко, адже такий «різновид» чоловіків жив у часи, коли поряд з ними були тендітні леді, а сьогодні жінки знаходяться майже на рівних правах з чоловіками. За що боролися… називається. Жіноча активність у всіх сферах життя призвела до того, що чоловіки прийняли позицію «не напружуватися».

Оскільки жінки відіграли значну роль у тому, що «справжні чоловіки» почали вимирати, то й самі мають рятувати ситуація, виховуючи своїх синів відповідно до умов «справжності».

Для обох батьків є одна умова у вихованні синів. Не можна забувати про те, що процес виховання має бути безперервним, складним і методичним. Баланс має бути між «любити» і «знати».

«Не ображай дівчат»

Цей вислів втлумачується кожному хлопчику з самого малечку. Але якщо розібратися, то ця фраза сприймається хлопцем  дуже однозначно – дівчат, значить, не можна, а когось іншого можна. Цим висловом дуже вміло користуються дівчата. Їм же ніхто не говорить, що хлопців не можна ображати. «Не можна ображати дівчат» - це слабке місце хлопця. Як тільки дівчина зрозуміє це, почнуться маніпуляції. Правильніше було б пояснити синові, що ображати, в принципі, не можна нікого, але, якщо його ображатимуть, він повинен адекватно дати відсіч. Якщо ображатиме інший хлопець – тут рішення прийматиметься з хлопчачого боку – або словами, або кулаками (але бійки для хлопців – це нормально). А якщо дівчина, оперуючи фразою «дівчат не можна ображати» почне зачіпати, їй теж можна відповісти. Звісно, не кулаками, але на місце доведеться поставити.


«Битися – це погано»

Для хлопців битися – це природно. Вони так бавляться, так виясняють стосунки, так розставляють пріоритети, хто сильніший, так доводять свою правоту. Якщо бійки відбуваються на таких рівнях, то синові варто пояснити, щоб він був обережним і не провокував  розмахування кулаками. Але якщо ви помітите, що ваша дитина за допомогою бійки виплескує на оточуючих свої негативні емоції, варто провести розмову. Не говоріть, що битися – погано, а спробуйте зрозуміти причину, чому сину простіше вдарити когось, ніж вирішити усе на словах.

«Думай своєю головою»

Для чоловіка вкрай важливо бути самостійним. І якщо ця риса буде розвинена у ньому з дитинства, це стане йому тільки у нагоді протягом усього життя. Як тільки хлопчик починає з’являтися у громадських місцях, до прикладу, у дитячому садку, і спілкуватися самостійно з оточуючими, в нього випрацьовується власна точка зору і власна поведінка. Звичайно, першочергово вона може копіюватися з поведінки батька та найближчих друзів. Але, починаючи з цього моменту, сина потрібно привчати думати власною головою. Це не означає, що він не матиме змоги звернутися до когось за порадою, але він повинен стати незалежним у прийнятті рішень. У цьому питанні головне – не розбестити сина, який вже років з трьох може заявити «я сам» і ставати нестерпним, якщо щось буде не по-його. Але вміння аналізувати і приймати самостійні рішення знадобляться йому у дорослому житті. І, до того ж, буде оцінене жіночою половиною. Пам’ятайте, справжній чоловік повинен самостійно робити свідомий вибір у будь-якій ситуації, а не керуватися звичкою, втовкмаченою йому у голову з дитинства.

«Не вибачайся, якщо не винен»

Це вміння напевно знадобиться хлопцю найбільше вже коли він стане старшим, але пояснити суть цього правила  варто з дитинства. І зробити це необхідно дуже обережно, щоб воно було правильно по трактоване.  Не вибачайся, якщо не винен, не означає – викрутися з ситуації як хочеш, щоб тільки не довелося вибачатися. Якщо ви навчите свого сина думати власною головою, як говорилося вище, то і з цим правилом проблем не повинно виникнути. Не винен, - це якщо випадково звинувачують у тому, чого не робив. Вибачатися, аби відчепилися, - це визнавати свою провину. А визнавати провину – це значить, нести за неї відповідальність. А якщо він не коїв того, у чому його звинувачують, за що вибачатися? А коли ваш син стане дорослим і почне жити окремим від вас життям, то вибачення «аби було», вірніше «аби не було конфлікту»  можуть розцінюватися, як слабкість. От посвариться він із жінкою, а «дівчат ображати не можна», він процідить хай хоч і крізь зуби «вибач, я не хотів», і в розумінні своєї жінки він стане таким, яким можна маніпулювати за рахунок образи. А ще ж пам’ятаєте цей вислів «дівчатам потрібно уступати»? Ще одна помилка батьків, які втлумачують це у голови своїх синів. Місце у автобусі потрібно уступати дівчатам і прохід у приміщення першими, і все. Уступати в сварках, конфліктах чи у суперечках дівчатам можна так само, як і іншим хлопцям, як і будь-кому. Якщо  все ж виходить так, що ви використовуєте загальноприйняті фрази у вихованні своїх синів, то уважно і правильно тлумачте їх хлопцям, тому що такі базові ціннісні установки діють на свідомість безповоротно.

«Молодець, хороший хлопчик»

Кожна жінка знає – чоловіків потрібно хвалити.  А якщо хвалити з дитинства, хлопець повинен вирости впевненим у собі. Ця риса є дуже важливою для чоловіків, адже завдяки їй він стає і самостійним, і сильним, і рішучим. Якщо ви будете заохочувати у своєму синові впевненість у собі, то він і виросте впевненим у собі. Це стосується будь-якої  риси – що заохочуєте, те і отримуєте. Виховування впевненості у собі для хлопців межує із похвалою. Тому не варто виховувати сина у строгості, забуваючи його хвалити. Це помилкове сприйняття, що хвалити можна лише дівчат, а хлопці повинні стримувати емоції. Для хлопчика з малечку є дуже важливим те, що батьки (особливо тато) помічають його досягнення. Хай навіть вони здаватимуться незначними – похваліть. Адже це дуже впливає на те, виросте ваш син впевненим у собі чи закомплексованим слабаком, який буде вибачатися ні за що і отримувати по голові у шкільних бійках.

«Чоловіки не плачуть»

Щоб ваш син не виріс слабаком (не у фізичному розумінні, а у моральному),коли він, будучи ще хлопчиком, почне плакати – не забороняйте йому це робити, не сваріть його і не смійтеся. «Ти що дівчинка? Ану перестань плакати!» - таке часто можна почути від чужих людей на вулиці, які звертаються до малих хлопчаків, що ревуть, тримаючи маму або тата за руку. Причина плачу можу бути будь-яка, але не потрібно присоромлювати хлопчика. З часом хлопець, якому в дитинстві забороняли плакати, може стати черствим і беземоційним, а сльози ним сприйматимуться, як прояв слабкості. Поки хлопчик маленький, нехай плаче. З часом він сам зрозуміє, що «не чоловіча це справа».  І коли він це зрозуміє, то і рішення прийме самостійно.

Це явно не усі тонкощі того, як з маленького хлопчика зробити справжнього чоловіка, але, гадаю, це одні з основних засад, на які варто було б зважати. Чи можуть такі вислови виховати відповідальну, вільну чоловічу особистість, яка буде здатна приймати рішення? Напевно, що ні. Але вони можуть допомогти батькам розкласти по поличкам що є найважливішим у вихованні синів. І пам’ятайте, для хлопчиків у будь-якому віці важливий тато. Не формальне його існування, а майже цілодобова присутність у житті сина. Якщо усі «хлопчачі» правила хлопчику пояснюватиме тато, вони сприйматимуться зовсім не так, як могли б сприйнятися, якщо це все розповість мама. Тому будьте справжніми чоловіками і виховуйте справжніх чоловіків.

Дар’я Бура


?

Log in

No account? Create an account